Naše firma se mění. Tiskárna skončila a začíná nová kapitola - Rock Robots s.r.o.

Po úspěšném třináctiletém působení na mediálním trhu tiskárna Rock Media na konci roku 2015 skončila. Společnost se přejmenovala na Rock Robots a bude se věnovat novým technologiím.

Antonin Herbeck, ředitel společnosti přiznává, že rozhodnutí o ukončení tiskové činnosti bylo jeho nejtěžší v životě. "Tiskárnu jsme vybudovali v místech, kde všichni říkali, že to není možné. Pak nám ostatní tiskárny dávaly jen pár měsíců na přežití. Dokázali jsme tisknout ty nejlepší tituly pro český trh a všichni naši zaměstnanci musí být hrdí na to, co jsme společně dokázali." 

Jenže za posledních 13 let prošel tiskový trh u nás i ve světě nevratnými změnami - s nástupem digitálních médií se od tisku začali odvracet inzerenti i čtenáři. Informace teď byly zdarma na internetu a málokomu se chtělo platit za něco, co si přečetl jinde. Deníky i časopisy mají propady až 10 procent ročně a inzerenti požadují stále nižší ceny. Antonin Herbeck už toho měl dost. "Stálý tlak vydavatelů na nižší a nižší ceny, snižující se náklady časopisů a pocit, že celá tahle oblast už má nejlepší léta za sebou přispěl k rozhodnutí tiskárnu důstojně uzavřít. Měli jsme na výběr - buď budeme dál tisknout a neustále se prát o stejnou ohryzanou kost s jinými tiskárnami a dívat se, jak se hospodaření propadá do ztráty, nebo začneme dělat něco jiného. Rozhodli jsme se začít dělat něco jiného."

Díky zkušenostem s motorsportem měla společnost představu o dalším vývoji. "Rozhodli jsme se pro design a zpracování výrobků z karbonu, kevlaru, hliníku a oceli. Koupili jsme nejmodernější pětiosé centrum DMG HSC 105 a máme nejlepší programy pro CAD design a CAM programování. Budeme vyvíjet prototypy a kusové aplikace pro motorsport, automobilový průmysl a industriální design. Studujeme vývoj materiálů pro vysokotlaké vstřikování plastů a chceme najít náhradu hliníkových odlitků vstřikováním tvrzených plastů do forem. Uvažovali jsme i o 3D tiskárnách, nicméně stále čekáme na snížení ceny - v Čechách je málokdo ochoten zaplatit vyšší náklady na 3D tisk. Rock Robots čeká dlouhá cesta, plná neznámých překážek, a to je na ní možná to nejvzrušující."

Společnost zároveň bude pokračovat v modernizaci fotostudia a nahrávacího studia, které vlastní: "Chystáme se nabízet infrastrukturu pro natáčení hudby i hudebních videí pro kapely. Málokteré nahrávací studio je schopno poskytnout obě služby zároveň. Kapely i hudebníci tím ušetří jak čas, tak i peníze."

Pozadu nezůstane ani vývoj pro motorsport - Rock Robots vlastní motorovou brzdu Superflow pro měření a ladění výkonu motoru, průtokový měřič proudění vzduchu v sání motoru a výfuku Superflow SF 1020 a stroj pro honování válců Sunnen CK 21. Naprosto ojedinělý systém pak společnost vyvinula pro měření tlaku výbuchu ve válci motoru - měřící svíčky od švýcarské společnosti Kistler a speciální vlastní diagnostický program detekuje detonace v motoru a najde tak maximální předstih, přes který již nelze jít bez detonací.

Na tisk časopisů přesto Antonin Herbeck vzpomíná rád: "Naučili jsme se neuvěřitelné množství věcí, pracovali se spoustou skvělých lidí, kterým tímto ještě jednou děkujeme za jejich obětavou práci pro tiskárnu a přejeme jim, aby se stále učili něco nového. Všem našim tiskovým klientům držíme palce, aby se jim dařilo, obzvláště našemu dlouholetému partneru, vydavatelství Bauer Media. Ostatním tiskárnám přejeme světlo na konci dlouhého tunelu - my už s nimi ten závod v tunelu nepoběžíme, to však neznamená, že bychom jim nemohli fandit z tribuny."